Dünyanın En Meşhur Hacker’ları

Tüm bilgisayar korsanları kötü değildir. En iyileri kendilerini “beyaz şapka korsanları” olarak adlandırılıyor (white-hat hackers) ve bilgisayar güvenliğini artırmak için hacker’lik yapıyorlar. Eğlence amacıyla Hacker’lik yapanlar ise kendilerine ‘gri şapkalı korsanlar’ (gray-hat hackers) diyorlar.

Peki en kötü ve zararlı olan Hacker’lara sizce ne deniyor biliyor musunuz? İşte onlara “siyah şapka korsanları” (black-hat hackers) denir. Tarihin şahitlik yaptığı çok fazla zarara neden olmuşlar. Bakalım tarihin en rezil ve nefret dolu kara şapkalı Hacker’lar itibarlarını kazanmak için neler yapmışlar ve bugün nerelerdeler.

1. Kevin Mitnick

ABD Adalet Bakanlığı onu “ABD tarihindeki en çok aranan bilgisayar suçlusu” olarak nitelendirdi.

Peki Tam Olarak Ne Yaptı?

Kevin Mitnick hacker ile ilgili görsel sonucu

Digital Equipment Corporation, Bilgisayar üreticisinin ağına girdiği için bir yıl hapis yattıktan sonra, üç yıl boyunca denetimli olarak serbest bırakıldı. Ancak, bu sürenin sonuna doğru kaçtı ve ulusal savunma uyarı sistemini ihlal eden ve şirket sırlarını çalmayı içeren 2,5 yıllık bir hackleme çılgınlığı yaşattı.

Şuan Nerede?

Mitnick sonunda yakalandı ve beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu yıllar boyunca tamamen suçunu çektikten sonra, bilgisayar güvenliği konusunda danışman ve kamu sözcüsü oldu. Şimdi Mitnick Security Consulting, LLC firmasını işletiyor.

2. Jonathan James

“c0mrade” olarak bilinen, Jonathan James’in hikayesi biraz trajik. Genç yaşta Hackerlık yapmaya başladı, birkaç ticari ve devlet ağına girmeyi başardı ve bunun için ceza evine gönderildi.

Jonathan James ile ilgili görsel sonucu

Ne yapmıştı?

James sonunda NASA’nın ağını hackledi ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun nasıl çalıştığını öğrenmek için yeterli kaynak kodunu (o sırada 1.7 milyon dolar olan varlıklar) indirdi. NASA, ihlali soruştururken, 41.000 $ ‘a mal olan ek bir hackleme yaptı ve üç hafta boyunca Nasa ağını kapatmak zorunda kaldı.

Sonra Ne Olmuş?

2007 yılında, birçok yüksek profilli şirket, sayısız kötü niyetli ağ saldırısına maruz kaldığını açıkladı. James tüm saldırıları kabul etmedi, reddetmesine rağmen, şüphelenildi ve soruşturuldu.

2008 yılında, James işlemediği suçlardan mahkum olacağına inandığı için intihar etti.

3. Albert Gonzalez

Albert Gonzalez, ShadowCrew adlı bir hacker grubunun lideri olarak başladı. ShadowCrew, kredi kartı numaralarını çalmanın ve satmanın yanı sıra, kimlik hırsızlığı suçları için sahte pasaportlar, sağlık sigortası kartları ve doğum sertifikaları da hazırlıyordu.

Neler Yaptı?

Albert Gonzalez’in şöhreti, iki yıl boyunca 170 milyondan fazla kredi kartı ve ATM kartı numarası çalmasıyla başladı. Sonrasında da TJX Şirketlerinin ve Heartland Payment Systems’ın veritabanlarına girerek kayıtlı tüm kredi kartı numaralarını çaldı.

Şuan Nerede?

Gonzalez, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı (aynı anda eş zamanlı 2 – 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı) ve 2025 yılında serbest bırakılması planlandı.

4. Kevin Poulsen

“Dark Dante” olarak da bilinen Kevin Poulsen, karmaşık telefon sistemleri bilgisini kullanarak 15 dakikalık bir şöhret kazandı. Bir radyo istasyonunun telefon hattını hackledi ve kendisini ‘kazanan arayan’ olarak belirtti ve bu ona yepyeni bir Porsche kazandırdı. Medyaya göre o, bilgisayar suçulularının Hannibal Lecter “idi.

Ne Yaptı?

Poulsen, federal sistemine girip, telefon dinleme bilgilerini çaldığı için, FBI’ın arananlar listesinde girdi. Daha sonra bir süpermarkette yakalanıp, 51 ay hapis cezasına ve 56.000 ABD doları tutarında tazminat cezasına çarptırıldı.

Şuan Ne Yapıyor?

Poulsen, 1995 yılında hapisten çıktıktan sonra yolunu değiştirdi. Gazeteci olarak çalışmaya başladı ve şu anda Wired için katkıda bulunan bir editör.

5. Nasa Hacker Gary McKinnon

İnternette “Yalnız” olarak bilinen Gary McKinnon’un, tüm zamanların en büyük askeri bilgisayar korsanlığını yaptı.

Ne Yaptı?

Şubat 2001 – Mart 2002 arasında geçen 13 aylık bir süre zarfında McKinnon, ABD Silahlı Kuvvetleri ve NASA’ya ait 97 bilgisayara yasadışı bir şekilde erişmiştir.

Yalnızca, serbest enerji baskılaması ve UFO kapsamaları hakkında bilgi aradığını iddia etti. Ancak ABD makamlarına göre bir dizi kritik dosyayı silerek 300’den fazla bilgisayarı çalışamaz duruma getirerek 700.000 $ zarar verdi.

Şuan Nerede?

İskoç asıllı biri olarak ve Birleşik Krallık dışında faaliyet gösterdiği için, McKinnon, 2005 yılında iadesi ile karşı karşıya kaldığında Amerikan hükümetinden kaçmayı başardı. Bir dizi temyizden sonra Theresa May, iadesini “ciddi bir şekilde hasta” olduğu ve iadesinin insan haklarıyla uyumlu olmadığı gerekçesiyle engelledi.

6. Robert Tappan Morris

Robert Tappan Morris, bilgisayar bilgisini, Bell Labs ve daha sonra NSA’da bilgisayar bilimcisi olan babası Robert Morris’den aldı. Morris, dünyanın bilinen ilk bilgisayar solucanının yaratıcısı olarak tarihi geçmişti.

Ne Yaptı?

1988’de Cornell Üniversitesinde öğrenciyken Morris Worm’u yarattı. Program internetin büyüklüğünü ölçmeyi amaçlıyordu ancak bir kusuru vardı: bilgisayarlara birçok kez virüs bulaştırabilir ve her enfeksiyon bilgisayarın daha da yavaşlamasına neden olabilirdi. 6.000’den fazla bilgisayarı kullanılamaz hale getirdi.

Şuan Nerede?

1989’da Robert Tappan Morris’in Bilgisayar Hile ve Suistimal Yasasını ihlal ettiği tespit edildi. Üç yıl denetimli serbestlik, 400 saat kamu hizmeti ve 10,050 dolar para cezasına çarptırıldı. Sonunda Y Combinator’ü kurdu ve şimdi Massachusetts Institute of Technology’de görevli bir profesör.

7. Loyd Blankenship

Hacker çevrelerinde “Mentor” olarak bilinen Loyd Blankenship, 1970’lerden beri aktif bir hacker olmuştur. Geçmişte, birçok hack grubunun üyesiydi ama en önemlileri şüphesiz ‘Legion of Doom’du.

Ne Yaptı?

Blankenship, 1986’da tutuklandıktan sonra “Mentor’un Son Sözleri” (“Bir Hacker ve Hacker Manifestosu’nun Vicdanı” olarak da bilinir) adlı bir makale hazırladı. Bu makale hack kültürünün bir baş yapıtı olarak görülmeye başlandı.

Şuan Nerede?

Blankenship, 1989’da GURPS Cyberpunk’ta çalışmak için Steve Jackson Games tarafından işe alındı. ABD Gizli Servisi 1990 yılında evine baskın düzenledi ve oyunun kural defterine el koydu ve buna “bilgisayar suçu için el kitabı” dedi. Hacke’den vazgeçti ve şimdi McAfee’de ürün araştırması ve tasarımının başı oldu.

8. Julian Assange

Julian Assange, 16 yaşında “Mendax” adı altında saldırıya başladı. Dört yıl boyunca Pentagon, NASA, Lockheed Martin, Citibank ve Stanford Üniversitesi de dahil olmak üzere çeşitli devlet kurumları, kurumsal ve eğitim ağlarına girdi.

Ne Yaptı?

Assange, 2006 yılında WikiLeaks’i oluşturmaya devam etti. Haber sızıntılarını yayınlamak ve anonim kaynaklardan gelen belgeleri sınıflandırmak için bir platform oluşturdu. Amerika Birleşik Devletleri, 1917 tarihli Casusluk Kanunu uyarınca, 2010 yılında Assange hakkında soruşturma başlattı.

Şuan Nerede?

Assange, şu anda Ekvador vatandaşı. Londra’da Ekvador Büyükelçiliği’nde sığınmış durumda, ABD’ye iade edilmekten korkuyor.

9. Guccifer 2.0

Guccifer 2.0 kimdir? Kimse kesin olarak bilmiyor. Bir insan veya bir insan olarak maskelenen bir grup olabilir. Bu isim, genellikle ABD hükümet yetkililerini ve siyasi öneme sahip önemli kişileri hedef alan Rumen bir hacker.

Ne Yaptı?

2016 ABD Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sırasında, Demokratik Ulusal Kongre’nin ağı hacklendi. WikiLeaks’e ve başka yerlere binlerce belge sızdırıldı. Birçok kişi, Guccifer 2.0’ın Rus istihbaratı için çalışan biri olduğuna inanılıyor, ancak Vice 2.0 ile yaptığı röportajda Romen olduğunu ve Rus olmadığını iddia etti.

Şuan Nerede?

Guccifer 2.0, 2016 ABD Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nden hemen önce ortadan kayboldu, daha sonra Ocak 2017’de bir kez daha ortaya çıkarak, Rus istihbaratıyla hiçbir ilişkisi olmadığını iddia etti.

10. Anonymous

Tüm zamanların en bilinen “hacker’ı” olabilir, aynı zamanda en esrarlısı da olabilir. Tek bir kişi değil, gerçek bir üyeliğe veya hiyerarşiye sahip olmayan merkezi bilgisayar korsanları grubudur. Herhangi biri Anonim adına hareket edebilir.

Neler Yaptılar?

2003 yılında çıkışlarından bu yana; Amazon, PayPal, Sony, Westboro Baptist Kilisesi, Scientology Kilisesi, Avustralya, Hindistan, Suriye hükümetleri gibi birçok önemli hedefe saldırdılar. Ve en önemlisi tabi ki Amerika Birleşik Devletleri.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: