Google Asistanı 27 dil bilecek

Google Asistan kısa süre sonra 27 farklı dil için gerçek zamanlı çeviri hizmeti sunmaya başlayacak. Bu diller arasında Türkçe de bulunuyor. Google’ın çevirmen/tercüman modu sayesinde aynı dili konuşmadığınız kişilerle daha kolay iletişim kurabileceksiniz.

Google, geçtiğimiz günlerde Android ve iOS işletim sistemleri için Google Asistana Türkçe dil desteğini getirmişti.
Google Asistan kısa süre sonra 27 farklı dilde gerçek hayattaki tercümanınız olarak hareket edebilecek. Google, sesli asistan yardımcısının gerçek zamanlı çeviri yapabilecek çevirmen modunu duyurdu. Böylece aynı dili konuşmayan biriyle sohbet edebileceksiniz

Google Asistan, kelimelerinizi konuşurken çevirmeye başlayacak. Metni akıllı ekranda gösterecek Asistan, bir yandan da kullanıcının söylediği cümleleri çevirecek. Daha sonra, diğer kişinin kendi dilinde konuşabilmesi için mikrofonu açacak ve kelimeler ekran boyunca aynı anda çevrilecek. Google Asistan, kelimeleri anadilinizde de söyleyecek.

Google Asistan, geçtiğimiz ağustos ayında aldığı güncellemeyle çift dilli yeteneklere kavuşmuştu. Bu da yeni tercüman modunun arkasındaki teknolojinin aynısı.

Google gerçek zamanlı çeviri konusunda daha önce çeşitli denemelerde bulundu. Asistan’a çok dilli özellikler ekleyen şirket, 2017’nin sonunda çıkarttığı Pixel Buds kulaklığıyla da gerçek zamanlı çeviri desteği sunmuştu. Ardından bu özellik Asistan destekli tüm kulaklıklara açılmıştı.

Yeni tercüman modunun daha da iyileşmesi için hala zamanı var. Bu mod önce Google Home Hub’a gelecek. 

Önümüzdeki birkaç ay boyunca Google Home cihazlarında ve Lenovo, LG, JBL ve diğerlerinden gelen üçüncü taraf akıllı ekranlarda kullanıma sunulması bekleniyor.

Google Asistan çevirmen modu tarafından desteklenen diller şu şekilde:
Arapça, Çince, Çekçe, Danca, Felemenkçe, İngilizce, Fince, Fransızca, Almanca, Yunanca, Hintçe, Macarca, Endonezya dili, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Portekizce, Rumence, Rusça, Slovakça, İspanyolca, İsveççe, Tayca, Türkçe, Ukraynaca, Vietnam dili.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: