Süper Marketler Robotlaşıyor

Giant Food Stores’daki çalışanların yakında yeni bir püsküllü robot iş arkadaşları olacak.

Şirketin yaptığı açıklamada, uzun boylu gri bir robot asistanı olan Marty, Giant Food Store‘un 172 lokasyonunun tüm koridorlarında görev alacağını belirtti. Bu Robot, müşterileri gözlemleyecek ayrıca usule uygun çalışmayan çalışanları tespit edip rapor edebilecek.

Bu uygulama geçtiğimiz yıl Pennsylvania’da bulunan 2 mağazada pilot uygulama olarak hayata geçirildi. Giant Food Stores başkanı Nicholas Bertram:

“Robotları ve AI’ları bir araştırma laboratuvarından satış tabanına getirmek çok heyecan verici bir yolculuk oldu ve pilot mağazalarımızdaki müşteri tepkisi bizi çok heyecanlandırdı.” Dedi.

PennLive‘ haberine göre Marty, nesnelere ve insanlara çarpmasını önlemek için tarayıcılarla donatılmış. Şarj edilebilir pillerle çalışıyor ve birden fazla dahili kameraya sahip.

Giant Food Stores sözcüsü Christopher Brand, robatlaşmanın mevcut çalışanların yerine geçmeyeceği sözünü verirken, robotun müşterilerle daha sağlık iletişim ve hizmet sunması için gerçekleşen bir çalışma olduğunun altını çizdi.

Giant Food Stores, iş gücüne robot ekleyen tek firma değil.

Walmart, geçtiğimiz ay Ocak ayının sonuna kadar ülkedeki mağazalarına özerk yer fırçalama robotları yerleştireceğini söyledi. Ekim ayında perakende devi, rafları taramak ve fiyatlandırmanın doğru olduğundan emin olmak gibi tekrarlanabilir görevleri yerine getirmek için robotların kullanımını test ettiğini söyledi.

Dev Gıda Mağazaları Marty’yi, önümüzdeki aylarda dalgalar halinde tüm mağazalarda robot uygulamasına geçileceğini ve yaklaşık olarak 2019 ortalarında tüm marketlerinde bu geliştirmenin yayılmış olacağını planladıklarını belirtti.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: