Apple’da sular durulmuyor, yine bir olay!

Federal Soruşturma Bürosu, Çarşamba günü yapılan bir iddianameye göre, Çinli bir vatandaş olan Apple çalışanını, şirketin otonom otomobil projesiyle ilgili ticari sırlarını çalmaya çalışmakla suçladı.

FBI, son yedi ay içerisinde, projeyle ilgili fikri mülkiyet çalmaya çalışan bir Apple çalışanını ikinci kez suçladı. Haberler ilk olarak NBC’s Bay Area’nın bağlı kuruluşu tarafından bildirildi.

apple problems ile ilgili görsel sonucu

İddianame, ABD ile Çin arasında yüksek gerilim döneminde denk geliyor. İki ülke bir ticaret savaşında kilitlendi ve çeşitli ABD devlet kurumları, Çin’i önde gelen teknoloji şirketlerinden fikri mülkleri çalmak için birkaç on yıl öncesine dayanan çok sayıda program yapmakla suçladı.

Bir Çinli olan Jizhong Chen, geçen yaz bir donanım geliştiricisi olarak işe alındığı zamana dayandığı iddia edilen eylemlerle, ticari sırların çalınmasıyla suçlanır duruma geldi.

Diğer çalışanlar, projenin gerçekleştiği çalışma alanının fotoğrafını çektiğini gördükten sonra, FBI, Chen’e Apple’ın küresel güvenlik ekibinin çalışma bilgisayarını kişisel bir sabit diske ve bilgisayara yedeklediği söylentisi ortaya çıktı.

Apple’ın ekibi, Chen’in iddianamesine göre “kılavuzlar, şemalar ve diyagramlar dahil olmak üzere gizli ve tescilli Apple materyalleri içeren iki binin üzerinde dosyaya” sahip olduğunu buldu.

FBI, ayrıca şirketin kendi izleme sistemlerini dolaşmanın bir yolu da dahil olmak üzere, net bir şekilde kendi dizüstü bilgisayarı olan bazı şirket bilgileri ile görüntülenen bilgisayar ekranlarının fotoğraflarına ulaştı, sayıları inanılmaz “yüzlerce”.

Chen, Çin’e uçmayı planladığı bir günde tutuklandı. İddianameye göre Apple’a hasta babasını ziyaret etmeyi planladığını söylemişti. Chen, 10 yıla varan hapis cezasına çarptırılır ve en fazla 250.000 dolar tutarında para cezası verilir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: